Daruszentmiklós
Előszállás neve 1537-ben bukkant fel, területén több szállás is volt, melyeket a Fejér megyének ezen a részén élő kun népek alapítottak. Lakói főleg legeltető állattenyésztéssel foglalkoztak, de halásztak, vadásztak is. Ezt a nomádokra jellemző életmódot a 16. század elejéig űzték. Az előszállási uradalmi gazdálkodás 1823 táján kezdett különválni a zirci apátság többi birtokától, a lakosság száma 1920-ban megközelítette a 3500 főt, azonban nem zárt falvakban, hanem szórt településeken éltek.Megemlítik Hercegfalva, Előszállás puszta, Róbertvölgy, Kiskarácsony, Nagykarácsony, Ménesmajor, Előszállás, Daruhegy, Nagykarácsonyszőlőhegy településrészek nevét.
A daruhegyiek elégedetlensége 1922-ben bontakozott ki igazán, melynek oka a földreform volt. 1927-ben Előszállás névvel egyesítették a helységeket, és a nagyközséget a sárbogárdi járásba osztották be. A község önkormányzati képviselő-testületébe Daruhegyből egy tagot választottak. Daruhegyen 80 tanulót 2 tanteremben két tanító oktatott, mely egészen 1940-ig római katolikus népiskola volt, ezután került sor az államosításra. Előszállás külső településein a második világháborút követő földreform befejezése után gyors lakossági növekedés volt. Daruhegyen a népesség 1946-ban már meghaladta az 1200 főt, ami önmagában is magyarázatul szolgált arra, hogy önálló községesítési törekvések elinduljanak. Az önállósodási törekvések több mint 55 év után végül is eredményhez vezettek.
Daruszentmiklós a 97/2001. (VIII. 27.) KE határozat alapján a 2002. október 20-i önkormányzati választásokkal vált önálló településsé. Az Előszállás nagyközségből kivált település első önkormányzati képviselő-testületét és első polgármesterét választotta meg a lakosság. Daruszentmiklós község három kisebb településrészt - Kisszentmiklós, Dánieltelep és Daruhegy - foglal magába. A megalakult község önálló orvosi rendelővel, védőnői szolgálattal, napközi otthonos óvodával, 8 osztályos általános iskolával rendelkezik. A polgármesteri hivatal kialakításával az ügyek helyben intézhetők. A Dunaújvárostól 23 km-re lévő településen többségben mezőgazdasággal, kereskedelemmel foglalkozó, valamint néhány szakipari tevékenységet folytató vállalkozás van. Az önkormányzat legfontosabb feladatainak a meglévő intézmények működőképességének biztosítását tartja.
Daruszentmiklós Község Önkormányzata
2423 Daruszentmiklós, Fő út 53/D
Telefon: 25/505-403
Fax: 25/505-402
E-mail: jegyzo@daruszentmiklos.hu
Web: www.daruszentmiklos.hu
Polgármester: Rauf Norbert
Jegyző: Pulainé Varga Gabriella