III.
EGYESÜLETI TAGSÁGI JOGVISZONY KELETKEZÉSE, MEGSZŰNÉSE, TAGOK JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI
1. Az Egyesületnek rendes tagjai lehetnek. Az Egyesületnek tagja lehet minden olyan természetes és jogi személy, aki egyetért az Egyesület céljaival, elfogadja az alapszabályt, rendszeresen fizeti a tagdíjat és felvételéhez a közgyűlés hozzájárul.
A tag felvételéről belépési nyilatkozat alapján az Elnökség dönt egyszerű szótöbbséggel az erre vonatkozó belépési nyilatkozat benyújtását követő első ülésen.
A belépési nyilatkozatot mellékleteivel együtt az Egyesület Elnökéhez kell benyújtani, eljuttatni.
A tagokat az Elnökség nyilvántartásba veszi és a rendelkezésre álló adatokat az adatvédelmi szabályoknak megfelelően őrzi.
A belépési nyilatkozathoz csatolni kell:
- a III. fejezet 2. pontjában leírt ajánlásokat.
- jogi személyek illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetében a jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet létezését, képviselőjének nevét igazoló okiratot, valamint
- gazdasági társaság, önkormányzat esetén a képviselő aláírási címpéldányát, valamint
- az üzleti szférába tartozók esetében egy nyilatkozatot, miszerint nem áll csődeljárás, felszámolási eljárás, végelszámolás alatt, nincs lejárt tartozása.
2. Az Egyesület tagja lehet az a természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet:
- aki, amely a belépési nyilatkozatban elfogadja az Egyesület alapszabályát, és a tagsági jogviszonyból eredő kötelezettségek teljesítését vállalja, és
- természetes személy tagok esetében, aki cselekvőképes, a közügyek gyakorlásától nincs eltiltva, és
- belépési nyilatkozatban vállalja, hogy részt vesz az Egyesület munkájában, fizeti a tagdíjat, és
- a felvételéhez az Egyesület tagjai legalább felének előzetes írásos – felvételre vonatkozó - ajánlását megkapta, és
- az üzleti szférába tartozó tagok esetében az, amely nem áll csődeljárás, felszámolási eljárás, végelszámolás alatt, nincs lejárt tartozása.
A tagsági jogviszony a Közgyűlés felvételről való döntésének napjával jön létre.
Az Egyesület tagságán belül a civil és üzleti szféra együttes aránya legalább a teljes tagság 60 %-a.
3. Az Egyesület tagjainak jogai:
- részt vehet az Egyesület tevékenységében, rendezvényein, a Közgyűlés határozatainak meghozatalában, észrevételeket, javaslatokat tehet, véleményt nyilváníthat az Egyesület működésével kapcsolatban,
- ajánlásokat tehet az Egyesületet érintő kérdések megtárgyalására,
- felvilágosítást kérhet az Egyesület tevékenységéről, amelyre az Elnökség 30 napon belül köteles választ adni,
- választhat, és választható az Egyesület szerveibe, illetve tisztségeire, amennyiben ezt a vonatkozó jogszabály, Alapszabály nem korlátozza,
- indítványt, javaslatot tehet a Közgyűlés és az Elnökség, a Felügyelő Bizottság részére,
- igénybe veheti az Egyesület által nyújtott szolgáltatásokat, kedvezményeket,
- a Munkaszervezet székhelyén betekinthet az Egyesület nyilvántartásaiba, irataiba az Egyesület Elnökével történt előzetes egyeztetést követően az Elnök jelenlétében.
4. Az Egyesület természetes személy tagjai jogaikat kizárólag személyesen gyakorolhatják. A jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező tagok tagsági jogaikat képviselőjük útján gyakorolhatják.
5. Az Egyesület tagjának kötelezettségei:
- a tag köteles az Egyesület Alapszabályát, határozatait, az Elnökség határozatait betartani,
- a tag köteles az Egyesület munkájában részt venni, a tag köteles az Egyesület céljainak megvalósításában részt venni,
- a tag köteles betartani azt az alapszabályi rendelkezést, miszerint az Egyesület nevében a sajtó képviselői részére csak az Egyesület képviselője tehet nyilatkozatot, adhat felvilágosítást,
- a jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet köteles haladéktalanul bejelenteni az Elnökségnek, ha képviselőjének képviseleti joga megszűnt, és köteles az új képviselő személyét bejelenteni,
- a tag köteles magatartásával, tevékenységével az Egyesület jó hírnevét öregbíteni,
- a tag köteles a tagdíjat megfizetni.
6. A tagsági jogviszony megszűnik:
- a természetes személy tag halálával, a jogi személy, vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet megszűnésével,
- a tagsági jogviszony egyesület általi felmondásával,
- a tag kilépésével,
- a tag kizárásával,
- az Egyesület megszűnésével.
Ha a tag nem felel meg a tagság feltételeinek, az Egyesület a tagsági jogviszonyt 30 napos felmondási idővel írásban felmondhatja. A felmondásról az Elnökség dönt. Az Elnökség a tagsági feltételeknek történő megfelelésre irányuló felhíváskor köteles figyelmeztetni a tagot a tagsági jogviszony megszűnésének jogkövetkezményére. A tagsági jogviszony felmondásáról az Elnökség nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel határoz, és határozatát annak meghozatalától számított 8 napon belül írásba foglaltan, indokolással és jogorvoslati kioktatással ellátva igazolt módon megküldi az érintett tagnak.
Az Elnökség felmondja annak a természetes személy tagnak a jogviszonyát:
- aki cselekvőképtelen, vagy korlátozottan cselekvőképes,
- akit a bíróság jogerősen eltiltott a közügyek gyakorlásától.
Az Elnökség felmondja annak az üzleti szférába tartozó tagnak a jogviszonyát, aki csődeljárás, felszámolási eljárás, végelszámolás alatt áll, vagy lejárt tartozása van.
- A tagnak jogszabályt, az Egyesület Alapszabályát vagy Közgyűlési határozatát súlyosan vagy ismételten sértő magatartása esetén a Közgyűlés - bármely egyesületi tag vagy egyesületi szerv kezdeményezésére - a taggal szemben kizárási eljárást folytathat le. A kizárási eljárásban biztosítani kell az érintett tag személyes meghallgatását, valamint módot kell adni védekezésének előterjesztésére.
- Az Alapszabályt súlyosan sértő magatartásnak minősül a tagdíjfizetés elmulasztása, az Egyesület céljaival össze nem egyeztethető tevékenység kifejtése. A tag kizáráshoz vezető ok lehet különösen, ha a tagot a bíróság bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéli, vagy ha szándékosan veszélyezteti az Egyesület céljának megvalósítását és az Egyesület tevékenységét.
A Közgyűlés kizárhatja azt a jogi személy, vagy jogi személyiség nélküli szervezet tagot:
- amely a tagdíj megfizetésével legalább hat hónapos késedelemben van, s az Elnök írásbeli felszólítása ellenére, az írásbeli felszólításban meghatározott határidőre sem tett eleget fizetési kötelezettségének, feltéve, ha a mulasztás a tagnak felróható, azaz saját hibájából nem tett eleget tagdíj-fizetési kötelezettségének,
- aki nem tartja be azt az alapszabályi rendelkezést, miszerint az Egyesület nevében a sajtó képviselői részére csak az Egyesület képviselője tehet nyilatkozatot, adhat felvilágosítást.
- A Közgyűlés kizárhatja azt a természetes személy tagot:
- aki a tagdíj megfizetésével legalább hat hónapos késedelemben van, s az Elnök írásbeli felszólítása ellenére, az írásbeli felszólításban meghatározott határidőre sem tett eleget fizetési kötelezettségének, feltéve, ha a mulasztás a tagnak felróható, azaz saját hibájából nem tett eleget tagdíj-fizetési kötelezettségének,
- aki nem tartja be azt az alapszabályi rendelkezést, miszerint az Egyesület nevében a sajtó képviselői részére csak az Egyesület képviselője tehet nyilatkozatot, adhat felvilágosítást.
A Közgyűlési határozatot súlyosan sértő magatartásnak minősül a közgyűlési határozat végrehajtásának akadályozása, a közgyűlés által megállapított kötelezettség mellőzése.
Az Egyesület a Ptk. 3:71. §. (1) bekezdés c.) pontja szerinti jogkövetkezményekről történő rendelkezést mellőzi.
7. A kizárási eljárással érintett személyt a kizárási eljárás megindításáról, a kizárási eljárás megindításának okáról az Elnök írásban értesíti. A kizárási eljárással érintett személyt írásban meg kell hívni a kizárásról döntést hozó szerv –Közgyűlés – ülésére oly módon, hogy a meghívót az érintett személy a Közgyűlés előtt legalább nyolc nappal kézhez kapja. A kizárás ügyében döntést hozó szerv – Közgyűlés – köteles az érintett személyt meghallgatni, biztosítani számára a kizárási okkal kapcsolatos nyilatkozatának, védekezésének megtételét. A kizárásról szóló döntést írásba kell foglalni, a döntésről az érintett személyt értesíteni kell, döntésnek tartalmaznia kell a döntés indokolását, valamint a döntés elleni jogorvoslatról való kioktatást.
A kizárásról rendelkező határozattal szemben fellebbezésnek nincs helye, a kizárt tag az Egyesület székhelye szerint illetékes törvényszéktől kérheti a közgyűlési határozat felülvizsgálatát. A határozat hatályon kívül helyezése iránt attól az időponttól számított harminc napon belül lehet keresetet indítani a jogi személy ellen, amikor a jogosult a határozatról tudomást szerzett vagy a határozatról tudomást szerezhetett volna. A határozat meghozatalától számított egyéves, jogvesztő határidő elteltével per nem indítható. Nem jogosult perindításra az, aki a határozat meghozatalához szavazatával hozzájárult, kivéve, ha tévedés, megtévesztés vagy jogellenes fenyegetés miatt szavazott a határozat mellett. A határozat hatályon kívül helyezése iránti per megindításának a határozat végrehajtására halasztó hatálya nincs, de a bíróság indokolt esetben a felperes kérelmére a határozat végrehajtását felfüggesztheti.
Kizárás esetén a tag tagsági jogviszonya – amennyiben a Közgyűlés határozata ellen nem nyújtott be felülvizsgálati kérelmet a kizárt tag – az erre rendelkezésre álló határidő lejártát követő napon szűnik meg.
8. A tag bármikor kiléphet az Egyesületből. A tag kilépését – az Elnök részére átadott vagy eljuttatott - írásbeli nyilatkozattal köteles közölni. Az Elnök köteles a tag kilépéséről az Elnökséget a soron következő ülésén tájékoztatni. Az Elnökség tudomásul veszi a tag kilépését, s az erről szóló írásos értesítést megküldi a kilépő tagnak.
Kilépés esetén a tag tagsági jogviszonya azon a napon szűnik meg, amikor az Elnök a kilépésről szóló nyilatkozatot kézhez kapja.
9. A tag kilépés vagy kizárás esetén köteles legkésőbb a tagsági jogviszony megszűnése napját követő 3 napon belül az Egyesület által rábízott eszközökkel, iratokkal stb. elszámolni, azokat átadni az Elnök részére.
10. Az egyesület rendes tagjai vagyoni hozzájárulásként tagdíjat fizetnek. A tagdíj összege 2019. évben 24.000,- Ft, amelyet legkésőbb minden év december 31. napjáig kell egy összegben, az egyesület bankszámlájára történő átutalás útján megfizetni. Az Egyesület megalakulását követően újonnan belépő rendes tag a tagdíjat a tagsági jogviszony létesítésekor köteles az Egyesület bankszámlájára történő átutalás útján teljesíteni. A tagdíj mértékét, a tagdíj befizetésének határidejét, módját 2009. évtől a Közgyűlés jogosult megállapítani évente az éves költségvetés elfogadásával egyidejűleg. 2009. évtől az Elnökség az éves tagdíj megállapítását követően legkésőbb 15 napon belül köteles írásban értesíteni a tagokat az éves tagdíj mértékéről, a befizetési határidőről, a befizetés módjáról.
11. Az Egyesületnek nyilvántartott tagsága van. Az Egyesület ügyvezetése az Egyesület tagjainak nevét, és lakóhelyét (székhelyét) tagjegyzékben tartja nyilván, amely tagjegyzék az Alapszabály mellékletét képezi. A nyilvántartás tartalmazza a természetes személy tag nevét, születési adatait, lakcímét, személyi igazolvány számát, telefonszámát és egyéb elérhetőségeit, a tagsági viszony keletkezésének és megszűnésének dátumát. Jogi személy illetve jogi személyiséggel nem rendelkező tag nevét, annak székhelyét, telefonszámát, egyéb elérhetőségét, adószámát, és képviselőjének nevét, a tagsági viszony keletkezésének és megszűnésének dátumát.
Letölthető dokumentumok: